piątek, 21 października 2022

Thief- pierwsza i druga część gry. Moje wrażenia

Witam ponownie. W tym materiale znowu opowiem Wam o Thief'ie, który wciąż jest pełną wrażeń grą komputerową, a ma już swoje lata. Głównym bohaterem jest złodziej o imieniu Garrett, którego wszelkie czynności polegają na skradaniu się, ukrywaniu w mroku oraz- jak się łatwo domyślić- kradzieżach złota i innych kosztowności. 



Pierwsza część serii, zatytułowana "The Dark Project" powstała w 1998 r. Do dziś pamiętam swoje pierwsze wrażenia, jak grałem w nią w dzieciństwie. Może i elementy graficzne były nieco słabej jakości, bo to początki gier komputerowych, ale za to sama rozgrywka wprowadza w dosyć ciekawy klimat. Miasto, w którym mieszka Garrett nie posiada nazwy- jest to mroczna i pełna zagadek frakcja, w której równowaga zostaje zaburzona przez mieszkańców i cały czas coś się dzieje. A to trzeba włamać się do jakiegoś obiektu, a to przed kimś uciekać lub kogoś śledzić. Przykładowo: Na pierwszym poziomie celem jest pewien średniowieczny zamek, do którego należy przedostać się przez kanał ściekowy tak, aby mieć bezpieczne podejście do sytuacji. Złodziej wyposażony jest w potężną pałkę, dzięki której może ogłuszyć każdego strażnika i jednocześnie jest to moja ulubiona broń, którą się posługuje (z ang. Blackjack). Inna zabawa zaczyna się za to na drugim poziomie, gdzie spotkamy już zombie we wnętrzu kopalni, a stamtąd przedostaniemy się na ukryte więzienie rozpadlin położone wyżej, które patrolują strażnicy mający z kolei wiele wspólnego z technologią (Hammerites). Oprócz tego w pierwszej części serii Garrett zwiedzi takie lokacje jak pokręcony dosłownie dom Konstantyna, Zagubione Miasto albo nawiedzoną katedrę... Z której później cało i zdrowo wychodzi. 



Powracając do wyżej omówionych kwestii, w grze pojawiają się nie tylko poszczególne obiekty czekające na zdobycie, ale także pewne elementy fantasy jak dziwaczne stwory albo duchy ukryte między innymi w katakumbach. Jednocześnie dochodzą przy tym jakieś elementy grozy, dzięki którym akcja staje się jeszcze ciekawsza. Aczkolwiek nieco odbiega to od tematyki fabuły, ponieważ złodziejowi przypadają właśnie czynności poświęcone kradzieży lub włamaniom, ale poza tym akcja jest naprawdę świetna. Znajdujemy się przykładowo w jakimś ukrytym nietypowym miejscu, w którym dążymy do wykonania celu, a tam nagle za ścianą czekają zombie i inni wrogowie. Jak już wspominałem, gra posiada klimat związany z pewną tajemniczością, w której ukrywają się zagadki czekające na rozwiązanie lub jakaś sytuacja do odkrycia. Równie dobrze można spodziewać się spotkania z jakimś przeciwnikiem, który wcześniej zaczął nas szukać i siedzi nam na plecach. Osobiście nie znam drugiej takiej gry posiadającej opisany rodzaj klimatu, jak w Thief'ie, natomiast warto się z nim zapoznać i poświęcić mu dużo uwagi. Myślę, że powinien spodobać się także graczom młodszego pokolenia, którzy zapewne jeszcze się z nim nie spotkali. Jednakże niektóre misje wymagają więcej cierpliwości i uważnego podejmowania działań, aby osiągnąć zamierzony cel (Nawet jeśli wybraliśmy najłatwiejszy z trzech poziomów trudności). 



Dzięki zawartym w grze elementom akcji pierwsza część Thief'a wciąż mnie fascynuje i dobrze wspominam swoje wcześniejsze rezultaty, kiedy w niego grałem. Jest to jedna z gier, która wiele mówi o swoim charakterze rozgrywki. Przechodząc do drugiej odsłony serii pod tytułem "The Metal Age", fabuła koncentruje się na zagadkowej idei technologii, która nagle zaczyna fascynować mieszkańców Miasta. Nie ma już żadnego Dark Projektu, tylko następuje zupełnie inny czas mocno powiązany z metalurgią. W ciągu następnych dwóch lat od ukazania się poprzedniej odsłony twórcy nie zmienili zbyt wiele szczegółów, ale dwójka została znacznie ulepszona. Pogłębiono między innymi rozdzielczość i widok przestrzeni, z racji czego można obejrzeć Miasto z nieco innej perspektywy. Dodano miksturę niewidzialności, dzięki której Garrett przez kilka sekund staje się nie do wykrycia. Podobnie, jak w pierwszej części, mamy do dyspozycji swój ekwipunek, czyli pałkę, miecz, wszelkiego rodzaju strzały lub standardowe wytrychy służące do otwierania zablokowanych zamków. Mamy także możliwość obejrzenia krótkich przerywników filmowych ukazujących tak jak wcześniej, z czym będziemy mieli do czynienia w kolejnych misjach. 



Rzecz jasna, wszystkie poszczególne misje połączone są w określony ciąg fabularny. Nie to, że na każdej dzieją się jakieś odrębne sytuacje. W kwestii samej fabuły, która ma miejsce w części drugiej, akcja skupia się na lokacjach położonych na terenie Miasta i to bardziej nowoczesnych. W tym przypadku nie zwiedzimy już żadnych zamków ze świata średniowiecza albo mrocznych jaskiń, gdzie znajdowały się nietypowe elementy jak świecące grzyby. Spośród następnych obiektów, które spotka na swojej drodze Garrett, przykładem jest pewien bank, w którym celem jest włamanie się do jego wnętrza. Oprócz tego zwiedzimy jeszcze między innymi planszę z gigantycznym budynkiem służący za pewien magazyn określonych ładunków, a zaraz potem pokład statku stojącego na wodzie. Dosyć ciekawa była jeszcze jedna misja ale jednocześnie trochę skomplikowana, w której trzeba było dostać się do jakiejś willi, a następnie znaleźć w niej ukryte przejście prowadzące na ostatnie piętro. Nie wspominając już o potężnych maszynach, które uważnie strzegą poszczególnych obiektów i kamerach, które potrafią w szybkim czasie wykryć intruza. 



Aktor głosowy, Stephen Russell wykonał kawał dobrej roboty, gdy podkładał swój głos głównemu bohaterowi tej gry. Zresztą pojawia się tam sporo dialogów lub pewnych sugestii, które opisuje sam Garrett. Wszystkie plansze zawierają zróżnicowane cele do wykonania, a trudności czyhają na każdym kroku. 






piątek, 7 października 2022

Kajko i Kokosz wyruszają na olimpiadę. Nowa przygoda bohaterów

 Myślałem, że moje własne przygody Kajka i Kokosza zakończą się na trzech opowiadaniach. Jak widać, wpadłem na pomysł jeszcze jednej historii, aby przedstawić w niej coś wyjątkowego. Łącznie z poprzednimi tekstami następna przygoda dwóch wojów będzie stanowić odrębną całość względem oryginalnych albumów serii, które się ukazały. 



Mój zarys fabuły czwartego już z kolei opowiadania brzmi następująco: Kajko i Kokosz decydują się wystartować na igrzyskach olimpijskich, aby pokazać, jak wielkich rzeczy potrafią dokonywać. Będą chcieli udowodnić swoje wszelkie waleczne czyny nie tylko na oczach natrętnych Zbójcerzy, ale także wielu innych światowych obywateli, którzy przybywają na olimpiadę. 

Żeby było jeszcze ciekawiej, w planach mam wątek poświęcony słabej strony Kokosza związanej z jego siłą fizyczną, którą się posługuje. Co za tym idzie, zmuszony będzie zmierzyć się z własnymi przeciwnościami w czasie zawodów. Można zatem spodziewać się dobrego przebiegu akcji, podczas której na pewno nie będzie brakować świetnej zabawy.

Moje poprzednie opowiadania o ich kolejnych przygodach to: "Zbójcerze kontratakują", "Strzelnicze lasy", w którym Kajko i Kokosz rywalizują w konkursie ze znanym łucznikiem (Jednak tymczasowo nie jest ono dostępne do wglądu) oraz niedokończona jeszcze historia z udziałem rodziców dwójki bohaterów. 

niedziela, 2 października 2022

Nie tylko Queen. Najwięksi zagraniczni piosenkarze

Muzyka potrafi być naprawdę wciągająca. Poniżej przedstawiam kilku najbardziej znanych  wykonawców, których warto posłuchać. 



Wham! – brytyjski zespół muzyczny, założony przez George’a Michaela i Andrew Ridgeleya. Zespół istniał w latach 1981–1986. W tym okresie sprzedał w sumie 20 mln albumów oraz blisko 15 mln singli.  


Albumy studyjne wydane przez duet:

* Fantastic (Wydany w 1983)

Make It Big (Wydany w 1984)

Music from the Edge of Heaven (Wydany w 1986) 


Albumy kompilacyjne: 

The Final (Wydany w 1986)

12" Mixes (Wydany w 1987)

*  The Best of Wham!: If You Were There... (Wydany w 1997)


Tym samym Michael i Ridgeley stworzyli kilka głośnych singli, których sam słuchałem już wiele razy i uważam, że są naprawdę genialne. Przykładowe z nich to: "Wake Me Up Before You Go-Go", "Careless Whisper", "Freedom", "The Edge of Heaven" lub utrzymana w świątecznych klimatach piosenka  „Last Christmas", która dotarła do drugiego miejsca na brytyjskiej liście przebojów. 

Ciekawostka: Ponieważ w Stanach Zjednoczonych istniał zespół o identycznej nazwie, za oceanem duet występował pod nazwą Wham! UK.  


George Michael jest jednym z moich ulubionych kompozytorów muzyki, który prowadził też karierę solową, rozpoczynając od wydania przeboju „I Knew You Were Waiting”. 


Następnie zaszokował publiczność piosenką i teledyskiem „I Want Your Sex”, promującym jego pierwszy solowy album pt. Faith z 1987. Na tej płycie Michael całkowicie zerwał z wizerunkiem uśmiechniętego chłopca z zespołu Wham! – pojawił się na okładce z dwudniowym zarostem i w skórzanej kurtce. Album promował również singlami „Father Figure”, „Kissing a Fool” oraz tytułowym „Faith”. 

W 1992 wydał singel „Too Funky” i wziął udział w koncercie The Freddie Mercury Tribute Concert, który miał na celu oddanie hołdu Freddiemu Mercuremu, zmarłemu pół roku wcześniej frontmanowi grupy Queen. Podczas koncertu wykonał piosenki: „’39”, „Somebody to Love” i „These Are the Days of Our Lives”. Po bardzo dobrym odbiorze występu wokalisty przez fanów grupy zaproponowano Michaelowi przejęcie roli lidera zespołu Queen, jednak nie przyjął propozycji z uwagi na chęć kontynuowania solowej kariery oraz – jak twierdził – szacunek do dorobku muzycznego, jaki pozostawił po sobie Mercury. 

Michael wydał jeszcze między innymi albumy  "Ladies & Gentleman", "Twenty Five" z przykładowym singlem "Shoot the Dog", czy "Patience". 




Jamiroquai – angielski zespół muzyczny założony w 1992 w Londynie  przez Jay Kaya, który nagrał pierwsze demo – singel When You Gonna Learn?
W 1994 roku Jamiroquai wydali przykładowo album studyjny The Return of the Space Cowboy, który w 1996 roku doczekał się na wyspach statusu platynowej płyty. Wydany 14 lipca 1999 Synkronized był pierwszym w historii zespołu albumem, który trafił na pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów, natomiast premiera albumu Dynamite zawierający np. utwór "Feels Just Like It Should" miała miejsce 20 czerwca 2005 roku. 





Kylie Minogue 


Australijska piosenkarkaautorka tekstów i aktorka. Po raz pierwszy stała się sławna występując w australijskiej operze mydlanej Sąsiedzi, w której grała dwa lata. Od tego momentu Minogue została piosenkarką i osiągnęła niezwykły sukces zarówno komercyjny, jak i artystyczny. Minogue znana jest pod wieloma pseudonimami, z których najbardziej rozpoznawalne to „Princess of Pop” („Księżniczka Popu”) lub „Goddess of Pop” („Bogini Popu”). Według Australian Recording Industry Association (ARIA) jest najlepiej sprzedającą się australijską wokalistką wszech czasów. Urodzona i wychowywana w Melbourne, od 1990 roku mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii.  




Michael Jackson 


 Amerykański piosenkarz muzyki popR&Bsoulrock i funk, autor tekstów, artysta estradowy, tancerzaktorkompozytor i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowejZaliczany do najwybitniejszych wykonawców i kompozytorów oraz najpopularniejszych artystów w historii, najlepiej sprzedający się artysta solowy wszech czasów, najbardziej nagradzany i najliczniej wprowadzany do galerii sław. 




 Pełną karierę solową rozpoczął w 1979, zaś jej szczyt przypadł na przełom lat 80. i 90. XX wieku, po wydaniu albumów Thriller, którego światowa sprzedaż wynosi ponad 100 mln egzemplarzy, i Bad. Po tych dwóch Jackson wydawał kolejne albumy osiągające wysokie pozycje na listach przebojów i sprzedaży: Dangerous (1991), HIStory (1995) oraz Invincible (2001).  



Madonna 


 Amerykańska piosenkarka popowakompozytorkaautorka tekstówproducentka muzycznatancerkaaktorkaproducentka filmowareżyserkascenarzystka, projektantka mody, pisarkaprzedsiębiorczyni i filantropka.  




Uchodzi za ikonę popkultury, która przełamuje bariery obyczajowe i budzi kontrowersje. Zaliczana jest do grona najpopularniejszych muzyków w historii. Ze względu na sukcesy w przemyśle muzycznym nazywana jest „Królową Popu”. Według Księgi rekordów Guinnessa jej nagrania sprzedały się w liczbie ponad 335 milionów egzemplarzy, co czyni ją kobietą z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. 



Metallica 


Amerykański zespół heavymetalowy i thrashmetalowy założony w Los Angeles w Kalifornii w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych, najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80. XX wieku, w latach 90. ubiegłego stulecia za najbardziej dochodowy zespół metalowy, a także za jeden z najpopularniejszych i najwybitniejszych zespołów heavymetalowych w dziejach. Jest to grupa metalowa z największą liczbą sprzedanych nagrań w historii.  





Genesis 


 Brytyjski rockowy zespół muzyczny, założony w 1967 roku. Grupa rockowa Genesis powstała przez połączenie dwóch innych zespołów: Garden Wall (Peter Gabriel i Tony Banks) oraz Anon (Mike RutherfordAnthony Phillips) – obu działających w mieście Godalming (hrabstwo SurreyAnglia). Do nowej formacji, nazwanej New Anon, dołączył Chris StewartW czasie pierwszego, poważnego tournée zespołu, okazało się, że Anthony Phillips cierpi na „sceniczny lęk” (tremę), która nie pozwala mu uczestniczyć w koncertach. To zmusiło go do odejścia z grupy. W tym samym czasie odszedł także John Mayhew. W ich miejsce zostali przyjęci studyjny gitarzysta Steve Hackett oraz perkusista Phil Collins.  





Sting 


Właściwie Gordon Matthew Sumner - brytyjski muzykmultiinstrumentalistapiosenkarz i kompozytor. W latach 70. i 80. był liderem, głównym kompozytorem, wokalistą i gitarzystą basowym zespołu The Police. Odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego


Swój pseudonim otrzymał w czasach szkolnych, gdy grywał z lokalnymi zespołami jazzowymi. Podczas jednego z występów miał na sobie sweter w czarno-żółte pasy. Koledzy z zespołu Phoenix Jazzmen uznali, że wygląda jak osa lub pszczoła i zaczęli nazywać go Sting ( ang. „żądło”). 



The Rolling Stones 


Brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie. 





Obecnymi członkami zespołu są:
  • Mick Jagger – śpiew, harmonijka ustna, instrumenty perkusyjne, instrumenty klawiszowe, gitara 
  • Keith Richards – gitara, gitara basowa, instrumenty klawiszowe, wokal wspomagający 
  • Ronnie Wood – gitara, gitara basowa, perkusja, instrumenty perkusyjne, wokal wspomagający (od marca 1975, udział w sesji nagraniowej „Black and Blue”, oficjalnie w zespole od lutego 1976)